Mezoterapi Uygulaması

Anasayfa / Mezoterapi Uygulaması

Mezoterapi Uygulaması

Mezoterapi, cildin alt tabakalarına doğal ve faydalı maddelerin mikro iğnelerle enjekte edilerek cildin yenilenmesini, gençleşmesini ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını amaçlayan güzellik ve cilt bakım uygulamasıdır. Mezoterapi, yüz, boyun, dekolte ve saç derisi gibi farklı bölgelerde kullanılabilmektedir. Bu yöntem, yaşlanma sürecini geciktirici ve cilt sorunlarını tedavi edici özellikleriyle popüler bir estetik uygulamadır. Ayrıca, saç dökülmesi gibi saçlı deri sorunlarının tedavisinde de etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Mezoterapi uygulamasında kullanılan maddeler arasında hyaluronik asit, vitaminler (A, C, E, K, B), mineraller, amino asitler ve antioksidanlar bulunur. Bu maddeler, cildin doğal işleyişini desteklemek, kolajen ve elastin üretimini artırmak, cilt nemini dengede tutmak ve cilt hücrelerini yenilemek için cilde enjekte edilir.

İşlem Detayları

Yüz Mezoterapisi Nedir?

Yaşlanma, yaşamın doğal bir sonucudur. Yapısal genetik ve çevresel faktörler aynı zamanda yaşam şartları yaşlanmanın sürecini etkiler. Kırışıklık, cildin yaşlanmasının en belirgin ifadesidir. Kırışıklıklar, durumları ve derinliklerine bağlı olarak az veya çok belirgindirler. Mezolift (mesolifiting), kelime olarak “cilt germe” anlamına gelmektedir. Mezolift kırışıklık tedavisi iki başlık altında incelenebilir:

 1. Yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) uygulamalar
 2. Yaşlanma süreci içerisinde meydana gelmiş olan kırışıklıkların başta dolgu maddeleri olmak üzere birçok farklı uygulama ile yok edilmesi ya da azaltılmasını içeren uygulamalardır.

Anti-aging özellikteki mineral, vitamin ve bazı yapısal elemanların sistemik yolla verilmekten ziyade özellikle yaşlanmanın en çok belirginleştiği bölge olan yüzümüze mezoterapi yoluyla uygulanması hem uygulanan ilaçların asıl gerekli olan bölgedeki etkinliğini arttıracak, hem de diğer organların gereksiz yere yorulmalarını engelleyecektir. Seans sıklığı kişiye göre değişmekle birlikte, ilk ay 3 veya 4 seans, ikinci ve üçüncü ay 15 günde 1 seans, dördüncü ay 1 seans idame tedavisi şeklinde düzenlenmektedir. Seans sayısı arttıkça etkisi kalıcı olur. Dolgu ve kimyasal peeling uygulamalarına çok uygun bir destek tedavidir ve birlikte kullanılabilir.

Selülite Karşı En Etkili Bir Tedavi Yöntemi; Mezoterapi

Avrupalı doktorlar selüliti daha ciddi bir yaklaşımla tedavi edilmesi gereken tıbbi bir problem olarak görüyorlar. Bu tedavi yöntemi olarak da mezoterap öneriliyor. Mezoterapi; orta deri tedavisi anlamına gelmektedir. Deri altına belirli açılardan iğneler batırıldıktan sonra sinir uçları harekete geçer ve damar açıcı bir reaksiyon meydana gelir. Bu yöntem sayesinde eskiden ağız yoluyla alınan ilaçlar doğrudan hastalıklı bölgeye enjekte edilmeye başlanmış. Bu nedenle küçük dozlarda ilaçlarla bile daha etkin bir tedavi sağlanabiliyor. Örneğin hastalıklı bir yaprağı kurtarmak için ilacı ağacın köküne verip, belirli bir kısmının yaprağı iyileştirmesini beklemek yerine, ilacı daha az dozlarda direkt olarak hasta olan yaprağa enjekte ederek tedavi gerçekleştirilir. Sonuçta sağlam yapraklara zarar vermeden hastalıklı yaprak kurtarılır.

Mezoterapi Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

 1. Yağ hücrelerini parçalayıcı (Lipolitik) ilaçlar: Bunlar tembel halde bulunan yağ hücrelerine işlevsellik kazandırırlar. Trigliseridlerin yağ asidi ve gliserol haline dönüşmesine imkan verirler. Böylece vücut diyetin desteğiyle bu enerjiyi kullanıp yakacak ve bölgesel olarak zayıflayacaktır.
 2. Bitkisel kökenli ilaçlar: Kılcal dolaşım geçirgenliğini normale dönüştürürler. Hücre ile dolaşım arasındaki yağ değiş tokuşlarının tanzimini yapar, hücredeki fazla suyun atılmasını sağlarlar.
 3. Anestezik ilaçlar: Ağrı kesici etkisi yaparlar ve damar açıcı faaliyetleri vardır.

Mezoterapi Uygulama Adımları

Cilt Değerlendirmesi ve Hazırlık

Mezoterapi uygulamasına başlamadan önce uzman bir cilt bakım uzmanı veya doktor tarafından cilt değerlendirmesi yapılır. Cildin ihtiyaçları, problemleri ve tedavi hedefleri belirlenir. Ardından uygulama yapılacak bölge temizlenir ve sterilize edilir.

Mezoterapi Enjeksiyonları

Cilt değerlendirmesinin ardından, belirlenen cilt sorunlarına yönelik olarak seçilen faydalı maddeler küçük ve ince iğnelerle cildin alt tabakalarına enjekte edilir. Bu maddeler genellikle hyaluronik asit, vitaminler, mineraller, amino asitler ve antioksidanlardan oluşur. Enjeksiyonlarla cilt altında mikro kanallar oluşturularak cildin doğal iyileşme süreci tetiklenir.

Sonrası Bakım ve Seanslar

Mezoterapi uygulaması sonrasında hafif kızarıklık ve şişlikler oluşabilir. Ancak bu genellikle kısa süre içinde geçer. Uzman tarafından önerilen cilt bakım ürünleri ve kremler kullanılabilir. Mezoterapi uygulaması, tek seans olarak yapılabilirken, cilt problemlerine ve tedavi hedeflerine bağlı olarak birden fazla seans planlanabilir. Seanslar genellikle 2-4 haftalık aralıklarla tekrarlanabilir.

Mezoterapi uygulaması, ciltteki kırışıklıkların azaltılması, cilt tonunun düzenlenmesi, sivilce izlerinin giderilmesi, cilt neminin artırılması ve saçlı deri sorunlarının tedavisi gibi birçok cilt probleminin çözümünde etkili bir yöntemdir. Ancak, uygulama öncesinde mutlaka uzman bir cilt bakım uzmanı veya doktordan danışmanlık almak önemlidir. Ayrıca, kişinin cilt tipine ve ihtiyaçlarına uygun olarak özel bir tedavi planı oluşturulmalıdır.

Görüntüler

Uygulama Videosu

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz mezoterapisinde ilaçlar küçük miktarlarda karıştırılarak cildin içine ve altına direk olarak verilir. Mezoterapi ile böylece cilt etkili maddelerden kısa sürede faydalanabilir. Ayrıca ilaçlar çok az miktarda verildiği için kullanılan maddelerin yan etki olasılığı azalır. Yüz mezoterapisi (mezolift) cildi yenileyen, cilt kırışıklığı ve cilt sarkmalarına etkili olan doğal ve faydalı bir yöntemdir.

Yüz mezoterapisi (mezolift) yönteminde cildi yenileyen hyaluronik asit, antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve amino asitler cilt altına minik iğnelerle uygulanır. Bu faydalı maddelerin direkt cilde verilmesi ve cildin uyarılması, cildin kolajen ve elastin üretimini arttırır, ciltte nemlenme artar ve cilt yenilenir.

 • Donuk ve parlaklığını yitirmiş ciltlere canlanma,
 • Ciltte elastikiyet kaybı ve sarkma tedavisinde yardımcı,
 • Cildin yaşlanmasını engellemeye yardımcı,
 • Yüzün yorgun görünümünü gidermeye yardımcı,
 • Sigara içenlerde cilt hasarını engellemek ve tedavi etmeye yardımcı,
 • Yaz öncesi güneş ışınlarının zararlarına karşı önlem almaya yardımcı,
 • Güneşten zarar görmüş ciltleri düzeltmeye yardımcı,
 • Diğer leke tedavileri ile birlikte lekeleri hafifletmek veya gidermeye yardımcı,
 • Diğer yöntemlerle birlikte sivilce izi, diğer yara ve yanık iz tedavisinde etkili,
 • Diğer yöntemlerle birlikte cilt çatlak tedavisinde yardımcı

Yüz mezoterapisinde (mezolift) uygulama öncesi cilt temizlenir ve dezenfekte edilir. İşlemden yarım saat önce anestezik krem sürülebilir. Yüz mezoterapisinde (mezolift), hazırlanan karışım çok küçük ve ince iğnelerle cilt içine veya üstüne verilir. Yüz mezoterapisi (mezolift) sonrası cilt daha taze ve dinlenmiş görünür. Cildin elastikiyeti artar ve cilt sarkması azalır. Kırışıklıklar hafifler. Cilt aydınlık bir görünüme kavuşur. Yüz mezoterapisi (mezolift) başlangıçta 1-4 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 4-6 seans sonrası 3-6 ayda bir tekrarı yapılabilir. Yüz mezoterapisi (mezolift) sonuçları ikinci seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Tedavi bittikten sonra cilt yenileme etkisi devam eder.

Yüz mezoterapisinin (mezolift) cildi yenileyen lazer, radyofrekans uygulanması çok daha başarılı sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Dolgu işlemlerinden önce veya sonra yüz mezoterapisi (mezolift) yapılması ciltteki sarkmaların ciddi şekilde giderilmesini sağlar. Mezoterapi içindekiler: Hyaluronik asit, Bakır, DMAE (dimethylaminoethanol), hyaluronik asit, lidocaine, magnezyum, selenyum, silica, vitamin A, vitamin B1, B2, B3, B5, B6, vitaminC, çinko, amino asitler, nükleik asitler, alfa lipoik asit, glutatyon.

Ülkemizdeki kadınların neredeyse %80’inin sorunu olan selülit, kalça, bacaklar, karın, hatta kollar ve dizlerde bile oluşabilir. Doktorlar, bu portakal kabuğu görünümüne nelerin sebep olduğunu tartışa dursunlar, selüliti olanlar bunlardan çabucak ve acısız bir şekilde kurtulmanın yolunu buldular bile. Selülitin oluşmasının sebebi olarak östrojen hormonu gösteriliyor. Östrojen hormonu da kadınlara özgü bir hormon olduğu için selüliti kadınlara özgü bir hastalık olarak nitelemek yanlış olmaz. Östrojen, vücutta yağ ve şekerin depolanmasını sağlayarak insülini artırır. Özellikle buluğ çağı, hamilelik ve doğum kontrol haplarının kullanıldığı dönemlerde, bu hormon en üst seviyeye ulaşır. Kadın vücudunda kalça, karın, alt ve üst bacak bölgeleri yağ depolamaya uygun bir yapıdadır. Selülit, deri altındaki yağ hücreleri gereğinden fazla yağ depoladıkları zaman oluşur. Şişen hücreler dışarı doğru çıkıntılar oluşturur ve sonuçta deri girintili çıkıntılı bir hal alır.

 • Önce ekografi (ultrason) ile selülitli bölgenin kalınlığı, mezoterapist doktorun çalışacağı derinlik ve o bölgeye giriş açıları saptanır. Sadece bir kez kullanılıp atılan, 4 milimetrelik özel steril iğnelerle, etkin ilaçlar cildin derm tabakasına birer santim arayla batırılır.
 • Bu ilaçlar, kılcal damar dolaşım yoluyla selülitli bölgeye direkt etki ederler. Böylece dokulardaki ödemi çözer, bozulmuş olan lenf ve kan dolaşımını düzeltirler. Bozulmuş olan yağ hücreleri ile dolaşım arasındaki ilişki tekrar kurulur ve yağ hücrelerine depolanmış yağ yeniden çalışmaya başlar, şeker ve yağ asitlerine ayrılarak kullanılabilir hale gelir.
 • Mezoterapi süresince kişinin yapacağı düşük kalorili bir rejimle bu yağlar, vücut tarafından enerji olarak tüketilir.
 • Mezoterapi olmadan yapılacak bir diyet aslında normal kısımlarda yağ kaybına neden olup yerel fazlalıkları daha belirgin bir hale sokar. Yağ dokusu yüz, göğüs gibi hasta vücudunun üst kısımlarından kaybolur, kalça ve bacaklarda yağ dokuları değişime uğramaz.
 • Mezoterapide kişi, bölgesel olarak selülit yağlarını kaybettiğinden kısa sürede olması gereken şekle kavuşur.
 • Tedavi bitince uzman doktor tarafından hastanın bitim ekografisi alınır. Böylece selülitin mezoterapi ile tedavisi kanıtlanmış olur.

Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesi tedavisi için başvurulabilecek oldukça faydalı bir yöntemdir. Özellikle saçların yoğun döküldüğü loğusalık döneminde, mevsimsel saç dökülmelerinde seanslar halinde uygulanmaktadır. Bu yöntemde çok ince uçlu mezoterapi iğnesi ile vitamin, kan dolaşım düzenleyeciler, elastin, kollogen tetikleyeciler, keratin yapı elemanlarından oluşan bir kokteyl enjekte edilir.