Dolgu Uygulamaları

Anasayfa / Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları

Estetik uygulamalarında kullanılan modern dolgular, çeşitlilik ve esneklikleriyle dikkat çekmektedir. Dolgular sadece doğrudan çukur, çökük veya hacim kazanılması gereken bölgelere uygulanmakla kalmayıp, günümüzdeki gelişmiş tekniklerle indirekt uygulamalarda da kullanılabilmektedir. Bu yeni yaklaşımlar sayesinde, istenilen sonuçlar daha hassas ve doğal bir şekilde elde edilebilmektedir.

Bir örnek vermek gerekirse, göz altı çukurlarını doldurmak yerine, hemen altına uygulanan dolgu sayesinde göz altları daha az çukur ve daha düzgün bir görünüm kazanabilmektedir. Bu indirekt uygulama yöntemi, göz altı bölgesindeki sorunları hedef alırken, daha doğal ve dengeli bir sonuç elde etmeyi sağlamaktadır. Aynı şekilde, dolguların direk veya indirekt olarak uygulanmasıyla yüzün farklı bölgelerinde değişiklikler yapmak mümkündür. Yanaklara hacim kazandırmak, dudakları dolgunlaştırmak veya çene hattını belirginleştirmek gibi çeşitli estetik hedeflere yönelik olarak dolgu uygulamaları etkili bir çözüm sunmaktadır.

Bu modern dolgu uygulamaları, uzmanlık gerektiren estetik işlemleriyle bilinen bir kliniğin deneyimli doktorları tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu şekilde, her bireyin ihtiyaçlarına ve isteklerine özelleştirilmiş bir tedavi sunulabilir. İleri teknoloji ve en son gelişmelerle desteklenen dolgu uygulamaları, estetik amacınıza uygun doğal ve güzel sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. Size özgüveni artıran bir görünüm sağlamak için modern dolguları keşfedin ve istediğiniz değişiklikleri yapmak için bu yenilikçi yöntemleri deneyimleyin.

İşlem Detayları

Dolgu Uygulamaları nedir?

Dolgu maddelerini direk olarak çukur, çökük ya da hacim kazanmasını istediğimiz alana kullanabileceğimiz gibi günümüzdeki modern dolgularla indirekt uygulamalarda yapılabilmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse göz altı çukurunu doldurmadan da hemen altına bir dolgu uygulaması yaparak, göz altlarının daha az çukur ve daha iyi gözükmesi sağlanabilmektedir. Yine direk ve indirek dolgu uygulamalarıyla tüm yüzde değişiklikler sağlanabilmektedir.

 • Burun kenarından aşağı inen çizgiler (Nazolabial Çizgiler)
 • Burun ile ağız arasındaki çizgiler (Philtral Çizgiler)
 • Dudak dolgunlaştırılması
 • Dudaklar etrafındaki radial çizgiler
 • Dudak köşelerini yukarıya kaldırmak
 • Göz çevresindeki kırışıklıklar
 • Göz altı torbalarını kamufle etmek
 • Göz altı çukurlarını düzeltmek
 • Alındaki çizgiler
 • Kaş kaldırma
 • Akne izleri
 • Kaza veya travma sonucu oluşan deformiteler
 • Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırmak
 • Çene ucuna hacim kazandırmak
 • Ameliyatsız burun estetiği, burun düzeltilmesi
 • Çene köşesi belirginleştirmede
 • Vücuttaki bazı asimetrilerin düzeltilmesi

Dolgu Maddelerinin Sınıflandırılması

Estetik dolgu maddelerinin bir çok sınıflandırması yapılabilir. Bunlar yapıldığı yere göre yanak dolguları, yüz dolguları, dudak dolguları, göz altı dolguları(ışık dolgusu), göz çevresi kırışıklık dolguları, derin ve hacim yaratan dolgular, çapraz bağsız dolgular (IAL sistem gençlik aşısı, teosyal redencity) gibi.

 

Yine estetik dolgu maddeleri kalıcılık sürelerine göre de sınıflandırılmaktadır.

·         Kalıcı olmayan dolgu maddeleri

·         Yarı kalıcı dolgu maddeleri

·         Kalıcı dolgu maddeleri

Kalıcı Olmayan Dolgu Uygulamaları

Hyalüronik asit; aslında polisakkarit yapısında bir şeker zinciridir (NASHA). İnsan vücudunda, canlılarda doğal olarak bulunur. Doğal olarak dokularda var olan hyalüronik asidin işlevi, deriye suyu taşımak ve sabitlemektir. Sentetik veya hayvan orijinli olan asit, vücut tarafından kolayca kabul edilebilmektedir. Bu maddenin hücre bölünmesi, eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cilde gerginlik vermesi gibi görevleri vardır.

Hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir. Özel laboratuvar şartlarında üretilerek kozmetik uygulamalara sunulmuştur. Ortalama 6-12 ay içinde vücut tarafından metabolize edilerek atılmaktadır.

Bu dolgularda alerjik reaksiyon görülmediğinden herhangi bir alerjik test gerekmez. Bu grupta Restylane, Perlane, Puragen, Teosyal, Varioderm, Surgiderm, Juvaderm, Teosyal Redensity (Işık Dolgusu), Amalian, İdea, Perfectha, Juvederm Voluma gibi bir çok farklı marka bulunmaktadır.

Teosyal dolgu maddesi hayvansal kaynaklı olmayan dolgulardan bir tanesidir. Diğer hyaluranik asit bazlı olanlara göre daha az yan etki yaratmaktadır. Teosyal dolgu maddelerinin uygulama yapılacak bölgeye göre çeşitleri bulunmaktadır.

 • Teosyal First Lines
 • Teosyal Touch Up
 • Teosyal Global Action
 • Teosyal Deep Lines
 • Teosyal Ultra Deep
 • Teosyal Ultimate

Özelliği dudak için özel olarak üretilmiş bir dolgudur. Dudaklar diğer alanlardan farklı özellik gösteren bir yerdir. Hareketli bir yapısı vardır vede mukoza ihtiva eder. Dolayısıyla sıradan bir dolgu dudakta süresinden daha erken erirken özel olarak dudak dolgusu şeklinde hazırlanan bu dolgu en az 6-8 ay dudaklarda dolgun bir şekilde kalmakta ve hatta daha uzun sürede kendini muhafaza etmektedir. Ancak bu işlem kalıcı dudak dolgusu işlemi değildir. Dudak dolgusu nun içinde kendinden lokal anestezide bulunmaktadır. Bu sayede uygulama esnasında hastalar hiç ağrı hissetmezler. Bu da dudak dolgu uygulamasını kolaylaştırır ve sonrasındaki şillik en az olmuş olur.

Teosyal kiss diğer dudak dolgularında gözlenebilen kist, fibrom ya da sertlik benzeri bir durum yaratmaz. Dudak dolgusu uygulaması yaparken kişisel olarak tüpün tamamını üst dudağa değil bir kısmını da alt dudağa vermekteyim. Bu sayede hem üst dudak aşırı büyümüş olmaz, hem doğal durur hem de alt dudakta da hacim arttırılmış olur.

Gözaltı dolgu uygulamaları daha önceden hastalar ve doktor açısından nisbeten zor bir uygulamaydı. Göz altı derisinin çok ince olması vede hassas olması dolguyu çok fazla gösteriyordu. Redensity 2 ışık dolgusu ile içerdiği yarı çapraz bağlar sayesinde göz altı ile yanak arasında bulunan çöküklükler, oluklar ve göz torbalarının alt kısmı rahat bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Gözaltı ışık dolgusu içerdiği protein, vitamin, antioksidan ve mineraller sayesinde aynı zamanda göz altı morluklarınıda belli oranda hafifletmektedir. Yapısında bulunan lokal anestezi sayesinde ağrı oluşturmaz. Yine kanülle dolgu uygulama tekniği sayesinde göz altında morluk, şişlik hemen hemen hiç olmaz. Redensity 2 gözaltı ışık dolgusu 1 sene civarında kalıcı olmaktadır.

Son zamanlarda diğer dolgulardan farklı olarak dinamik dolgu adı verilen bir dolgu piyasaya çıkarılmıştır. Resilient hyaluranik asit adı verilen bu dolgu diğer dolguladan çapraz bağı teknolojisi ile ayrılmaktadır.

Dinamik dolgunun özelliği esnek bir dolgu yapısında olması, çapraz bağlarının esneme ve germe hareketlerine karşı dayanıklı olmasıdır. Bu sayede alın, kaş arası, gülme çizgileri gibi yoğun mimik yapılan alanlarda, oldukça uygun bir dolgu olma özelliğine sahiptir.

Klasik dolgular daha çok statik olarak, yani hasta yüzünü hareket ettirmediği zamanlarda daha fazla hacimli kalabiliyorken, mimik uyglamalarında hacimli kalabilme özelliği bir miktar etkilenmekteydi. Teosyal RHA dinamik dolgu, hasta mimik hareketi yaptığı zamanda dolgu ve çapraz bağlarının esneyebilme özelliğinden dolayı hareket eden ve yer değiştiren kırışıklığın içini dinamik bir şekilde doldurmaya devam etmektedir.

Dinamik dolgu RHA 1, RHA 2, RHA 3 ve RHA 4 olarak 4 farklı çeşidi bulunmaktadır. Teosyal RHA 1 daha çok yüzeysel ve ince kırışıklıklarda kullanılırken, RHA 2 orta derece derin çizgilerde dinamik dolgu olarak tercih edilmektedir. RHA 3 ise, çok derin kırışıklıklarda kullanılmaktadır. RHA 4 ise daha çok lifting etkisi istenilen, mimik çizgiden çok elevasyon sağlayan bir dolgu çeşididir.

Juvederm dolgu maddesi hyaluranik asit içerikli Allergan firmasının ürettiği bir dolgudur. Juvederm Ultraplus, Juvederm Smile, Juvederm Voluma, Juvederm Volbella, Juvederm Volift isimli dolgu çeşitleri bulunmaktadır. Firma Vycross teknolojisi kullanarak ürettiği dolgulardan Voluma, Volift ve Volbella bu özelliği taşımaktadır. Bu özellik çapraz bağları daha sağlam ve efektif yaparak hyaluranik asit yoğunluğunu azaltmaktadır. Yine bu dolgu daha az hidrifilik özelliğinden dolayı daha az su tutar, bu sayede hastada daha az ödem, şişlik meydana gelmektedir.

Bu durum hem hasta hem de doktor açısından konfor sağlamaktadır. Bu dolgulardan Voluma; elmacık kemiğinde, yanaklarda, çene ucunda, nazolabial çizgilerde kullanılırken, Volift dudak mukozasında, dudağa hacim kazandırmada, Volbella ise dudak ve ağız çevresinde kullanılmaktadır. Yine her 2 dolgu içerdiği lidokain sayesinde ağrısız dolgu uygulamasına olanak sağlar.

Juvederm dolguları farklı şekillerde kombine ederek, hastaya volumetrik bir düzeltme ya da ameliyatsız yüz estetiği yapılabilmektedir. Bu uygulama için voluma, volbella ve de volift dolguları kullanılmaktadır. Alındaki ve göz çevresi kırışıklıklara juvederm volbella yapılır, göz altları yine bu dolguyla düzeltilir. Şakak bölgesine, elmacık kemiği bölgesine, yanaklara juvederm voluma kullanılarak hacim kazandırma işlemi yapılır. Yine kaşlara ve yanaklara juvederm volift kullanılarak kaş kaldırma vede yüzde gerginlik oluşturulabilir. Bu uygulama da hastaya total bir yaklaşım gerekmektedir. Bu tarz bir uygulama için en az 3-4 adet dolgu kullanılması gerekmektedir.

Juvederm ile yanak dolgusu uygulaması çok başarılı yapılabilmektedir. Yanak dolgusu ile elmacık kemikleri belirginleştirilebilir, yanaklarda yukarı yönde bir kaldırma sağlanabilir. Yanak dolgusu ile çökük yanak ve yanak alt kısımları da düzeltilebilir.

Yarı Kalıcı Dolgular

Radiesse kalsiyum hidroksiapatit içerikli oldukça güvenilir bir dolgu maddesidir. Radiesse genelde yanak, burun yanak dudak arasındaki çizgileri, çeneyi, elmacık kemiklerini belirginleştirmede kullanılır. Dermisin alt tabakasına uygulama yapılmaktadır. Uygulama sonrasında yaklaşık 1 haftada hücrelerin içerisine dolgu maddesi girer ve daha doğal görünüm oluşur. Radiesse dolgu maddesi allerji yapmaz. Hayluranik asit bazlı uygulamalara göre daha uzun süre kalıcı olmaktadır.

Aquafilling; vücut bölgesinde uygulanan, tamamen su bazlı 5-8 yıl kalıcılığı olan jel kıvamında uzun etkili bir dolgudur. Aquafilling dolgusu ameliyatsız göğüs büyütme işleminde, ameliyatsız popo kalça büyütmede, bacak eğriliklerini ameliyatsız olarak düzeltmede kullanılır. Yine vücutta varolan bir çöküklüğe ya da hacimsiz alana hacim kazandırmak amacıyla verilen yüksek volumlü dolgu çeşididir.

Aqualift dolgusuda benzer şekilde su bazlı olup hidrofilik jel içermektedir. Özellikle aquafilling uygulamalarındaki gibi vücut bölgesi, meme, bacak, popo dolgunlaştırmada kullanılır. Ortalama 5 yıl kalıcılığı vardır. Aqualift uygulaması da vücut bölgelerinde lokal anestezi ile yapılmaktadır. Aqualift dolgus da herhangi bir imminolajik reaksiyona, allerjik reaksiyona yol açmaz, güvenilir bir şekilde kullanılan bir dolgu maddesidir.

Kalıcı Dolgular

Bioalcamid, % 4 alkilimid ve % 96 su içeren jel formunda kalıcı dolgu maddesidir. Enjeksiyondan sonra bioalcamid vücudumuzdaki kollajen tarafından sarıldığından bu dolgu maddesi ‘endo-protez’ olarak da adlandırılır. Bu reaksiyon bir allerjik reaksiyon veya yabancı cisim reaksiyonu olmayıp vücut tarafından çok ince bir kollajen tabakası ile bioalcamidin sarılıp izole edilmesidir. Sıklıkla bu süreç 45 gündür ve bu sürece kadar ödem ile birlikte, materyal haciminde % 10’ luk bir azalma olabilir, ancak sonrasında tamamen kalıcıdır.

Bioalcamid’ in diğer dolgu maddelerinden bazı farkları mevcuttur:

·       Diğer dolgu maddelerine göre çok büyük miktarlarda enjekte edilebilir (örneğin 500 – 1500 cc gibi) ve daha sonra istenildiğinde enjekte edilen endo-protez çıkarılabilir. Yalnız cildin yüz bölgesi gibi ince olduğu yerlerde fazla miktarda bioalcamidin tek seferde enjeksiyonu yerine 2 ay ara ile birkaç seans uygulama yapılması tavsiye edilir.

·         Vücutta bioalcamidi yıkan bir enzim olmadığından aynı zamanda materyal oksidasyona ve hidrolize karşı dirençli olduğundan sonuç kalıcıdır.

·         Enjeksiyonu allerji testi gerektirmez.

·         Oda sıcaklığında saklanabilir.

·         Etrafını saran ince kollajen tabaka implant materyalinin enjekte edildiği yerde sabitlendiğinden, enjeksiyon yapılan yerden çevre dokuya doğru yer değiştirmez.

Bioalcamidin 3 değişik formu vardır. Lip (dudak), face (yüz) ve body (vücut). Bu formların içerikleri aynı, elastikiyetleri farklıdır. Bioalcamid mukoza içine enjekte edilmediğinden dudak kalınlaştırmada değil, dudak kontürünü belirginleştirmede kullanılır.

Bioalcamid estetik amaçlı kullanılabileceği gibi, yüksek miktarlarda da kullanılabildiğinden deformasyonların düzeltilmesinde, deprese çukur alanların hacminin kazandırılmasında, göğüs deformitelerinde, ekstremitelerdeki hacim problemlerinde başarı ile uygulanmaktadır.

Artecoll yüzdeki kırışıklık ve diğer deri bozukluklarına uzun süre etki eden enjektabl bir maddedir. Artecoll 2/3 denature sığır kollajen, 1/3 oranında polimetilmetakrilat adı ile bilinen bir maddenin 30 mikron çapında kürecikler haline getirilmiş şeklidir. Bu kürecikler doku içerisinde depo edilmesinden dolayı emilimi ve reddi mümkün olmamaktadır.

Artecoll içindeki kollajen 3 ay sonunda emilir ancak PMMA kürecikleri kalıcı olmakta ve onun çevresinde oluşan yeni doku oluşumu Artecoll’un kalıcılığını sağlamaktadır. Artecoll ilk 20 gün içinde uygulanan bölgeye yerleşme süreci gösterir. Asıl istenen etki bundan sonra başlar ve 3 ay içinde de tam olarak ortaya çıkar.

Artecoll uygulandıktan sonra deri içinde yerleşmesi ve etrafının fibroblast hücreleri tarafından yapılan fibrin lifleri ile kaplanması en erken 3 ayda tamamlanır. Özellikle 3 – 4 ay sonra yapılan ek bir uygulama ile etkinlik ve başarı arttırılabilmektedir. Uygulamadan 14 – 28 gün öncesinde ön kola allerji testi gerektirir, sıklıkla negatif olsa da % 1 – 2 allerjik reaksiyon görülebilmektedir.

Görüntüler

Uygulama Videosu

Sıkça Sorulan Sorular

Dolgu maddeleri, cilt altına enjekte edildiğinde deriye hacim kazandırır ve kırışıklıkları düzeltir. Dolgu maddeleri genellikle hyaluronik asit gibi maddelerden oluşur ve ciltte suyu tutarak dolgunluk sağlar.

Dolgu maddelerinin kalıcılık süresi çeşitlilik gösterir. Bazı dolgu maddeleri geçici etkiye sahipken (6-12 ay), bazıları daha uzun süreli etkiler sağlayabilir (2-5 yıl). Kalıcılık süresi dolgu maddesinin türüne ve bireysel faktörlere bağlı olarak değişir.

Dolgu uygulamaları genellikle lokal anestezi veya dolgu maddelerinin içerisinde yer alan anestezik maddeler sayesinde nispeten ağrısız bir şekilde yapılır. İğne batışı sırasında hafif bir rahatsızlık hissi olabilir, ancak çoğu kişi bu işlemi kolaylıkla tolerar edebilir.

Dolgu maddeleri genellikle genel sağlık durumu iyi olan ve uygulama bölgesinde belirgin bir enfeksiyonu olmayan bireyler için uygundur. Ancak herkesin dolgu maddelerine uygunluğu bireysel olarak değerlendirilmelidir. Doktorunuz, sağlık geçmişinizi ve mevcut durumunuzu değerlendirerek size en uygun tedavi planını belirleyecektir.

Dolgu uygulamalarının genellikle hafif ve geçici yan etkileri olabilir. Bunlar arasında enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, şişlik, hassasiyet, morarma veya hafif ağrı sayılabilir. Nadir durumlarda enfeksiyon, alerjik reaksiyon veya doku hasarı gibi daha ciddi yan etkiler görülebilir. Uygulamayı gerçekleştiren uzman, bu yan etkileri en aza indirmek için uygun teknikleri kullanacaktır.