Intelligente Füllstoffanwendungen

Home / Intelligente Füllstoffanwendungen

Akıllı Dolgu Uygulamaları

Akıllı Dolgu, biyolojik olarak emilebilir ve kollajeni uyaran yeni nesil dolgu maddelerinden biridir. Kalıcılık süresi bir ila dört yıl arasında değişir ve doğal bir biçimde vücut tarafından emilerek uzun süre etkisini sürdürür. Akıllı Dolgunun içeriğinde, kollajeni uyaran ana etkin madde olan Polikaprolakton (PCL) bulunur ve dolgu ürününün %30’unu oluşturur. Dolgu karışımının geri kalan %70’ini ise taşıyıcı ve hacim kaplayıcı olarak kullanılan Karboksimetil Selüloz (CMC) oluşturur. CMC, uygulamadan sonra dolgunluk hissi sağlar ve genellikle bir ay sonra eriyerek vücutta çözülür.

Akıllı Dolgu, vücutta bulunan en yaygın kollajen türü olan Tip I kollajeni uyaran bir dolgu maddesidir. Bu özelliği, dolgu maddesinin ürettiği yeni kollajen liflerinin deride Tip I kollajen olarak oluşmasını sağlar. Diğer kollajen uyarıcı dolgular ise genellikle yara iyileşme kollajeni olan ve cilde esneklik ve sağlamlık kazandıran Tip III kollajeni uyarır. Bu farklılık, Akıllı Dolgu’nun diğer kollajen uyarıcı dolgulardan ayrılmasını sağlayan en önemli unsurdur.

Akıllı dolgu uygulamaları, ciltteki kırışıklıkların ve çizgilerin azaltılması, yüz hatlarının belirginleştirilmesi ve gençleştirme amaçlı tercih edilir. Polikaprolaktonun ve Karboksimetil Selüloz’un birleşimi sayesinde cilde hacim ve dolgunluk kazandırılırken, vücudun doğal kollajen üretimi de uyarılarak cilt kalitesi artırılır. Akıllı Dolgu, uzun süreli kalıcılığı ve doğal görünümü ile estetik uygulamalarda tercih edilen etkili bir yöntemdir. Bu işlemi gerçekleştiren uzmanlarımız, hastaların kişisel ihtiyaçlarına ve isteklerine uygun özelleştirilmiş bir uygulama sunarak doğal ve başarılı sonuçlar elde etmeyi hedeflerler.

İşlem Detayları

Akıllı Dolgu Nedir?

Bir ila dört yıl arasında değişen kalıcılığı ve biyolojik emilebilirlik özellikleri ile Akıllı Dolgu, bio-uyumlu yeni nesil kollajen uyarıcıları arasında yer alır. Akıllı dolgunun içeriğindeki kollajeni uyaran ana etkin madde Polikaprolaktondur (PCL) ve dolgu ürününün %30’unu oluşturur. Dolgu karışımının %70’ini ise taşıyıcı ve hacim kaplayıcı olarak kullanılan Karboksimetil Selüloz (CMC) isimli yarı sentetik, suda çözünebilir polimer oluşturur. Uygulamada dolgunluk hissini görmemizi sağlayan CMC taşıyıcı madde genelde işlemden 1 ay sonra eriyerek yok olur.

Üretilen yeni kollajen lifleri derimizde bulunan Tip I kollajendir. Tip I kollajen vücutta bulunan en yaygın kollajendir. Diğer kolajen uyarıcı dolgu maddeleri yara iyileşme kollajeni olan ve cilde esneklik ile sağlamlık kazandıran Tip III kollajeni uyarırlar. Bu farklılık Akıllı Dolguyu diğer kollajen uyarıcı dolgulardan ayıran en önemli unsurdur.

Akıllı Dolgu Uygulama Adımları

Danışma ve Değerlendirme

Akıllı dolgu uygulamasına başlamadan önce, hastayla danışma ve ön değerlendirme görüşmesi yapılır. Bu aşamada, hastanın cilt yapısı, estetik kaygıları ve istekleri değerlendirilir. Uzman doktor, hastanın ihtiyaçlarına uygun olarak en uygun dolgu maddesini belirler ve işlem sürecini açıklar.

 

İşlem ve Enjeksiyon

Uygulama günü geldiğinde, hasta steril bir ortamda hazırlanır ve işlem bölgesi temizlenir. İşlem sırasında, genellikle lokal anestezik krem uygulanarak hastanın rahat etmesi sağlanır. Akıllı dolgu, özel enjeksiyon iğneleri kullanılarak alınacak bölgeye uygulanır. Uzman doktor, cildin doğru noktalarına dolgu enjekte ederek istenen dolgunluk ve hacmi elde eder.

Sonrası Bakım ve İyileşme

Akıllı dolgu uygulaması, genellikle kısa süreli ve ağrısızdır. İşlem sonrasında, hastanın alın bölgesinde hafif kızarıklık ve şişlikler olabilir, ancak bunlar kısa sürede geçer. Uzman doktor, hastaya iyileşme sürecini yönetmek için gerekli bakım ve talimatları verir. Akıllı dolgu, vücutta doğal bir şekilde eriyen bileşenleri içerdiğinden kalıcılık süresi hastanın cilt yapısına ve yaşına bağlı olarak değişebilir.

 

Akıllı Dolgu uygulaması, uzman ellerde yapıldığında doğal ve etkili sonuçlar sunan bir yöntemdir. Dolgu maddesi cildin kolajen üretimini uyararak uzun süreli bir gençleştirme ve dolgunluk etkisi sağlar. Ancak her estetik işlemde olduğu gibi, Akıllı Dolgu uygulaması da tecrübeli bir estetik doktor tarafından gerçekleştirilmelidir. Uzmanın deneyim ve bilgisine dayanarak hastanın ihtiyaçlarına uygun bir planlama yapılması önemlidir.

 

Görüntüler

Uygulama Videosu

Sıkça Sorulan Sorular

İşlem görecek bölgelere anestezik krem uygulandıktan sonra dolgu maddesi deri altına küçük miktarlarda enjekte edilir. Bu sebeple bu dolgu işlemini küçük bir dokunuş olarak adlandırabiliriz. Tedavi sonrasında günlük yaşama hemen dönülür. Uygulamadan sonra görülen hafif dolgunluk jelin yapısından kaynaklanmakla birlikte, geçici bir durumdur ve birkaç hafta içerisinde kaybolur. Vücutta yeterli miktarda kallojen oluşumu sağlanması ve tedavinin gerçek etkisini görmek için 3-4 ay beklemek gereklidir. Bu belirtilen süre sonunda ise cilt dokusunda istenen etki görülebilmekte ve cilt kalitesi ile görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanmaktadır.

 

Akıllı dolgu uygulaması için kalıcılık süresi bir ila dört yıl arasında değişkenlik gösterir. Tedavi tekrarlandıkça kalıcılık süresi uzar.

Akıllı dolgu yöntemi yüz bölgesinde dudaklar, göz çevresi ve gözaltı kısımlarına uygulanır. Bu bölgeler dışında hacim ve lifting gereksinimi olan her bölgeye uygulanabilir.

  • Yüzdeki derin kırışıklıklar,
  • Yanaklar ve şakaklardaki hacimsel kayıplar,
  • Yüzdeki izler,
  • Yüz ovalini tekrardan elde etme,
  • Elleri gençleştirme,
  • Cilt sarkmalarını azaltma veya giderme amaçlı uygulanır.

Akıllı dolgu, tam biyolojik emilim sağlayan özelliği sayesinde, istenilen etki süresinin sonuna gelindiğinde normal metabolik yollarla CO2 ve su olarak vücuttan tamamen atılmaktadır.

Birçok güvenlik testinden geçmiş onaylı bir tıbbi ürün olan Akıllı dolgu, hayvansal, bitkisel veya insanlardan elde edilen herhangi bir maddeyi içermez. Ürün içeriğinde yer alan mikro kürecikler sayesinde öngörülebilir ve kontrollü bir güvenlik profili vardır. Yumuşak ve doğal görünüm ile kişinin cilt dokusu ile uyum sağlayan akıllı dolgu maddesinin bir başka önemli farkı da etkisinin 1 ayda başlayıp 4 aya kadar yavaş bir şekilde kendini gösteriyor olmasıdır. Bu durum, hızlı hacim artışı sağlamadığı için hastalar için olumlu bir farklılıktır. Diğer dolgulara oranla bu dolgunun daha güvenilir olduğu söylenebilir.

Akıllı dolgu hamilelere, kortizonlu ilaç kullanan hastalara, kontrolsüz diyabet hastalarına, otoimmün hastalarına, enfeksiyonu olan hastalara, metabolik sendromu ve benzeri durumları olan kişilere uygulanamaz.